Sürdürülebilir bir dünya için sürdürülebilir şehirler!


Birleşmiş Milletlerin belirlemiş olduğu 17 kalkınma hedefinin on birincisi olan Sürdürülebilir Şehir ve Topluluklar oluşturabilme, küresel çapta ele alınan bir konudur. Bu konunun küçük yaşta alınan eğitimle olumlu yönde katkı sağlayacağına inanan eğitimciler bu hedefi sınıflarına taşıdılar. Bir eTwinning projesi olan “ Sürdürülebilir Şehirler/Sustainable Cities” 10 Türk ve 2 yabancı ortağı ile çalışmalarını sürdürüyor.

 

Tarih : 10 Mayıs 2021 Pazartesi 12:38

Proje kuruculuğunu Mersin ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları (GVO) öğretmeni Reyhan Dinç ile Denizli ODTÜ GVO Öğretmeni Demet Çevik Karamenderes’in yaptığı projede ilk hedef sürdürülebilirlik kavramını fark edebilmek ve anlayabilmek olarak belirlendi. Daha sonra proje ortakları yaşadıkları kenti yakından tanımak adına ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlerini inceledi. Öğrenciler yaşadıkları şehirleri web 2.0 araçlarını kullanarak hazırladıkları sunum ve posterlerle tanıttılar. Yakından uzağa ilkesinden yola çıkarak dünyadan bir şehir seçerek tanıtma çalışmaları ile iki şehri karşılaştırdılar. Karma takım çalışması ile ortaklar münazara etkinliğinde bulundular. Bir şehrin daha yaşanılabilir, nesil boyu sürdürülebilir olabilmesi için yaşanan ışık, ses ve trafik kirliliğine çözüm yolları arayan öğrenciler proje kapsamında geri dönüşümün ülke ekonomisine sağlayacağı katkılar üzerine de tartışma imkânı buldu. Tüm bu süreç boyunca e-güvenlik çalışmaları ile medya okuryazarlık alanına dikkat çekildi. Şehirlerde yaşanan durumları ve çözümlerinde drama yöntemini kullanan öğrenciler ayrıca yeni dünya düzeninde Sürdürülebilir Şehirlerin maketlerini yaptılar.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA


 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA