Mersin’in ilk lavanta bahçesi yoğun ilgi görüyor


Mersin’in Silifke ilçesinde ‘Lavanta Fidesi Dağıtım Projesi’ kapsamında ekimi yapılan lavanta fideleri, boş arazileri mor renklerle süsleyerek ilgi odağı oldu. Lavanta bahçesini gezen vatandaşlar ise, lavanta bahçesini gezmekten ve fotoğraf çektirmekten dolayı mutlu olduklarını ifade ettiler.

 

Tarih : 21 Temmuz 2021 Çarşamba 13:34

2018 yılında hazırlanan projeyle ilk lavantaların toprakla buluştuğu Çaltıbozkır Mahallesi'nde lavantalar büyümeye devam ediyor. Görüntüsüyle vatandaşların yoğun ilgisine neden olan lavantalar, ayrıca fotoğraf çektirmek isteyenlerin de vazgeçilmez yeri haline geldi. Lavanta bahçesini bugüne kadar 50 bin kişinin ziyaret ettiğini belirten Çaltıbozkır Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkan Yardımcısı Mustafa Genç, “Çaltıbozkır Derneği olarak 3 yıl önce başlattığımız lavanta dikim sahamızı genişletiyoruz. Bu lavantalarla köyümüzün gelir elde etmesini sağlıyoruz. Bunun için buhar destinasyon sistemi kurduk. Bu sistem ile lavanta çiçeklerini toplayıp yağını çıkarıyoruz. Yağı ile sabun, mum, kolonya, oda parfümü gibi özel ürünler çıkartıyoruz. Kendi el emeğimizle üretiyoruz. Hedefimiz 100 bin ziyaretçiyi burada ağırlamaktır. Ziyaretçilerimiz bu lavantaların ürünlerini açmış olduğumuz stantlarımızda satın alıyor. Biz de bu katkıyı köyümüzdeki ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırıyoruz” dedi.


KÖYÜMÜZ TOPRAKLARINA UYUMLU OLDU


Buradan elde edilen gelirlerin muhtaç olan yüksek öğrenim ya da orta öğrenim gören öğrencilere eğitim desteği olarak harcanacağını anımsatan Çaltıbozkır Mahallesi Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Asım Özçalık, “2018 yılında derneğimizi kurduk. Birinci yılında halkımıza çeşitli tarımsal konularda eğitime başlamıştık. Açtığımız kurslardan birisi tıbbı bitkisel ürünler yetiştiriciliği kursuydu. Lavanta üzerine yoğunlaştık. Büyükşehir bize 5 bin fide verdi. Biz de dikimini gerçekleştirdik. Emeğimizin karşılığını 3 yıl sonra 50 bin insanın köyümüzü ziyaret etmesi ile aldık. Lavanta bizim köyümüz topraklarına uyumlu oldu. Bu çalışmalarımızdaki amacımız, burada elde ettiğimiz gelirler ile köyümüzde muhtaç olan yüksek öğrenim ya da orta öğrenim gören öğrencilerimize eğitim desteği vermek. Halkımızın Mersin bölgesinde ilk defa açılmış olan bu lavanta bahçelerini ziyaret edip destek vermeleri bizi umutlandırdı. 50 dekar civarında lavanta tarlalarımız var. Amacımız Mersin bölgesinde lavanta sahaları oluşturmak, verimsiz ve kıraç arazilerden halkımızın gelir elde etmesini sağlamak hem de köyümüzün tanınmasını ve halkımıza gelir sağlamaktır” diye konuştu. Lavanta bahçesini gezen vatandaşlar ise, lavanta bahçesini gezmekten ve fotoğraf çektirmekten dolayı mutlu olduklarını belirtti. 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA


 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA