image

Okunma : 241  Tarih : 8.06.2021  E-Mail : yakupboncuk2019@gmail.com

 
Yakup Boncuk

TARSUS’TAN MERSİN Mİ UZAK, ADANA MI?

Çukurovamızın güzide il ve ilçeleri.. Mersin ve Adana milyonu aşan nüfuslarıyla Büyükşehir oldular.
Mersin’in ilçesi Tarsus ise resmi olmamakla birlikte nüfusu 400 bini geçen bir yerleşim birimi.
Bizler,  bu bölgede yaşayan Çukurovalılar olarak bu üç kentin içinde veya etrafında hayatımızı idame ettiriyoruz. Bu üç kentin en büyük sorunu trafik..
Bugün size ahretlik bir soru sormak istiyorum. Diyelim ki, dünya kenti, Akdenizin incisi Tarsus’ta yaşıyorsunuz. Tarsus’tan hesap ettiğinizde, yada baktığınızda   Mersin mi uzak, Adana mı? Soruyu okuyunca şaşırabilirsiniz. Hatta bu soru sizlere saçma bir soru gelebilir.
Peki birde tersinden soralım. Tarsus’tasınız. Yola çıkacaksanız. Resmiyette, uzaklık olarak baktığınızda Tarsus-Mersin arası 27 km.dir. Yine Tarsus-Adana arası 42 km. olarak ölçülmüştür. Tarsus’tan aynı hızla giden bir araca bindiniz, Mersin’e mi daha çabuk varırsınız, yoksa Adana’ya mı? Mantıken cevabını biliyorsunuz. Elbette daha yakın olan 27 km. uzaktaki Mersin olacak değil mi? Ama araca binip   yola çıkın.
Yaşayarak olayı bir analiz edin bakalım. Normalde 20 dakikada varacağınız Mersin’e bazın 40 dakikada, bazen 55 dakikada varıyorsunuz. Öte yandan 42 km uzaklıktaki Adana’ya ise  otomobille 20 dakikada, bilemediniz yarım saatte varmanız mümkün. Şimdi bir başka soruyu siz soruyorsunuz bana?
Nasıl olur? diyeceksiniz değil mi? Benim cevabım sizi şaşırtacaktır.. Bal gibi olur. Çünkü Tarsus- Mersin arasında çok engel var..
Özellikle Tarsus’tan Mersin’e gidişteki D 400 karayolunda ağır tonajlı araçlar, Tırlar peşpeşe limana gidiyor. Yada Bağlarbaşı, Nacarlı arasından, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesinden gelen kamyonlar, ağır tonajlı araçlar yola çıkınca, Tarsus-Mersin karayolunun halini bir düşünün. Ya da aracınızla Tarsus’tan Mersin’e doğru yola çıkın, o zaman ne demek istediğimi anlarsınız.
Peki ne yapmalı? Acilen bu yolun genişletilmesi, yada ağır tonajlı araçlarla, limana  yük götürüp getiren Tır’lara yeni bir güzergah belirlenmesi gerek. Bu da olmuyorsa, Tır ve ağır tonajlı araçlara mesaj saatleri dışında yol vermek daha münasip olur. Yoksa bu trafik çilesi çekilmez oldu. Allah araç sürücülerinin yar ve yardımcısı olsun. Bu trafikte çıldırmamak, kavga  etmemek  mümkün değil. Yada kendinize hakim olamaz, sinirlenirseniz, kalp krizi geçirmeniz bile mümkün. Tek diyeceğim..Allah hepimizi bu trafik sıkışıklığından, trafik canavarlarından ve sinir, stresten korusun.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 


 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA


 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA