image

Okunma : 76  Tarih : 12.09.2023  E-Mail : 

 
Harun Arslan

YURDAKUL DİNÇERDEN ’İN ARDINDAN

Çağdaş kentsel gelişmelerde, ekonomik ölçütlerin dışında, sanat ve kültüre verilen değerler, bu alandaki kurumsal yapılar ve yayınlar kıstas alınır.

Bir kente yatırım yapacak, o kente yerleşecek insanlar için de o kentin sanat ve kültür hayatı, bunun ötesinde o kentin sosyal yaşamı çok önemlidir. Sosyal yaşamın canlılığı, iş dışındaki zamanları kullanma kalitesi o kenti çekici kılan şartların başında gelmektedir.

 

Bu bağlamda Mersin’de kültürel / sanatsal donanım ve iletişim alanında ya da sosyal yaşamla ilgili haberleri bize ulaştıran birçok sanat ve kültür dergisi çıkmıştır.

 

Bilinen en eski yayın, 1940’lı yıllarda çıkan “İçel Mersin Halkevi Kültür Dergisi” vardır.

 

İlk yayımlanmasını sağladığım ve uzun süre yayın yönetmenliğini yaptığım İçel Sanat Kulübü Dergisi’nin tam 30 yıldır yayımlanan tek dergi olduğunu ve kentin sanat ve kültürüne hizmet ettiğini gururla söyleyebiliyorum.

Bunların dışında kısa süreli de olsa yayımlanan çok sayıda değerli dergi vardır; en son olarak uzun süre yayında kalan ve hafızalarımızda en çok yer eden dergi ise “Pota” Dergisidir.

 

Pota Dergisi 80’li yılların ortalarında başlayıp 90’lı yılların ortalarına kadar uzun bir süre yayında kaldı. Her zaman keyifle okuduğumuz ve merakla beklediğimiz bir dergi oldu.

Yukarıda yazdığım yönlerden de Mersin’e önemli katkı sağladığını söyleyebilirim.

Daha çok kentin sosyal hayatı ile ilgili olan Pota Dergisi’nin geçmiş bazı sayılarını karıştırdığımda;

*Mersin Zihinsel Özürlüler Derneği ile ortaklaşa Hayriye Turna’nın ünlü mankenlerle gerçekleştirdiği bir defileyi,

*Türk Anneler Derneği’nin Tüccar kulübünde geleneksel yemeklerini,

*Avni Anıl’ın 50. Sanat yılını Mersin’de bir konserle kutlamasını,

*İçel’de ilk kez düzenlenen güzellik yarışmasını,

*Japon Prens ve Prensesinin Mersin ziyaretini,

*Düğünleri, açılışları, konserleri, sergileri ve tüm cemiyet haberlerini izleme imkânı buluyorum.

Aylık yayımlanan Pota Dergisi’nde Mersin’in sosyal yaşamında bir ay önceki olaylar, kentin tanınmış kişilerinin fotoğrafları yayımlanır; giyimlerini, meraklarını, yaptıklarını buradan takip ederdiniz.

Maalesef bugüne kadar sosyal yaşam ve cemiyet haberleri açısından yalnızca 80’li yıllardaki “Pota” Dergisi’ni hatırlıyorum.

*                      *                      *

Bu kaliteli dergi, Mersinli gazeteci Yurdakul Dinçerden tarafından çıkarılmıştır. Kendisini o günlerde kentin sosyal hayatına verdiği katkılardan ve 30 yıl öncesinden çok değerli, adeta bir belgesel niteliğinde dergiler bıraktığından dolayı şimdi de takdirle anıyorum.

Pota Dergisi 90’lı yıllardan sonra yayınlanmadı ve Mersin’de böyle bir derginin eksikliği hep hissedildi.

 

Bundan tam 7 yıl önce kendisini aradım. Pota ile ilgili bir yazı yazmak istediğimi söyledim. Mutlu oldu. Bana eski dergilerden bir takım getirdi.

Uzun uzun sohbet ettik geçmişten.

O günlerde biraz kendi kabuğuna çekilmişti; yine Mersin yaşamına dönmesini, yazı yazmasını söyledim.

Kendisini son görüşümdü bu.

 

Mersin yayın ve gazetecilik tarihinde kalıcı izler bırakmış; ilişkileriyle, tavırlarıyla, donanımları ve kent kültürüne karşı sorumluluklarıyla bir altın kuşak birer birer hayata veda ediyor.

Yalnızca  politik olarak değil, haberciliğin gerektirdiği etik değerlerle yüklü bir gazeteci ve yayıncı kuşağıdır bu; her biri ulusal yayın organlarında görev almış, Mersin’in sesini ulusal gazetelerde gururla duyurmuş bu altın kuşağın saygın ismi Yurdakul Dinçerden’i de sonsuza uğurladık.

Güle güle Yurdakul Abi, toprağın bol olsun. Her zaman kibar, hassas, ilgili bir Mersin sevdalısı olarak anılarımızda hep güzelliğinle  kalacaksın.

 

HARUN ARSLAN…

 

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 


 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA