Şehit babasından duygulandıran sözler


Mersin Şehitliğinde, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 108. yıldönümü dolayısıyla tören düzenlendi. 2016 yılında Şırnak’ta operasyonda şehit olan Jandarma Sağlık Astsubay Kıdemli Çavuş Murat Erdi Eker’in babası Hasan Eker,

 

Tarih : 18 Mart 2023 Cumartesi 16:27

Neşet TORUN

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 108. yıldönümü dolayısıyla protokol Akbelen Mezarlığı içerisindeki şehitlikte tören düzenlendi. Şehitlikte gerçekleştirilen törene; Düzenlenen törene; Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Mersin Şube Başkanı Fatih Tuncer, Mersin milletvekilleri, şehit yakınları, gaziler, kent protokolü, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Törende; Vali Pehlivan,  Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Gedik, Başkan Seçer ve Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Mersin Şube Başkanı Tuncer tarafından Şehitlik Anıtı’na çelenkler sunuldu. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu ve saygı atışı yapıldı.

“TARİHİN EN GÜÇLÜ DÜŞMAN GEMİLERİ BOĞAZIN SOĞUK SULARINA GÖMÜLDÜ”

Daha sonra İstiklâl Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi. Bir öğrenci tarafından okunan şiirin ardından ise Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Mersin Şube Başkanı Fatih Tuncer konuşma yaptı. Tuncer, “Şehitlerimizi minnetle yad ediyorum. Tarihin en güçlü donanmalarına karşı verilen savaş ve kazanılan zafer, bilinmelidir ki çok kolay kazanılmadı. On binlerce vatan evladımız şehit olmuş ve on binlercesi de yaralanıp gazi olmuştur. Ecdadımızın Çanakkale’de kazanmış olduğu bu zafer, tarihi boyunca esarete boyun eğmemiş olan asil milletimizin kurşunların adeta havada çarpıştığı ve metrekareye 6 bin merminin düştüğü, ihtilaf devletlerinin en güçlü zırhlı donanma gemilerinin boğazın soğuk sularına gömüldüğü destansı bir kahramanlık mücadelesinin verildiği bir zaferdir Çanakkale… Bu zafer, Kurtuluş Savaşımız için de ilham kaynağı olmuştur. Bu büyük varoluş mücadelesinde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere kahramanca savaşan Mehmetçiklerimize, şehitlerimize ve gazilerimize minnet borçluyuz” dedi.  Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığınca belirlenen bir subay tarafından da günün anlam ve önemini belirten konuşma gerçekleştirildi ve Vali Pehlivan tarafından Şehitlik Defteri imzalandı.

VALİ PEHLİVAN, "EVLATLARINIZ VATANIMIZI BÖLMEYE YELTENENLERE GEÇİT VERMİYOR"

Şeref defterine yazdığı metni okuyan Vali Pehlivan, “Aziz şehitlerimiz, Çanakkale Deniz Zaferinin 108. yıl dönümünde şehitlerimizi anma günü vesilesiyle huzurunuzdayız. Sizler, vatana sevgi, bayrağa saygı, mukaddesata hürmet, millete sevda, tarihe vefa duygularıyla harmanlanmış, bağımsızlık aşkıyla kuşandınız, yollara düştünüz, cephelere koştunuz. Gövdenizi siper ederek, vatan toprağını korudunuz. Her karışını kanlarınızla suladınız. Canınızı feda ettiniz. En yüce makamlardan şehitlik mertebesine eriştiniz. İstikbaline ve istikbaline sevdalı bir milletin evlatları olarak, ezelden beridir hür yaşadığımızı ve ilelebet de bağımsız ve hür yaşayacağımızı tüm dünyaya gösterdiniz. Rengini mübarek kanlarımızdan alan al yıldızlı bayrağımızı asla boynu bükük bırakmadınız. Bu aziz vatanın dört bir yanında daima gururla dalgalandırdınız. Kutsalımıza namahrem düşman eli değmesine müsaade etmediniz. Şahadetleriyle dinin temeli olan ezanın sonsuza kadar yurt semalarında inlemesi için mücadele ettiniz. Sizin bu kahramanlıklarınız, kazandığınız Çanakkale gibi destansı zaferler sayesinde bugün başı dik, alnı açık olarak bizlere emanetiniz olan bu güzel vatanımızın içerisinde özgürce yaşadığımızın bilinci içerisindeyiz. Sizlere olan minnettarlığımızı göstermenin yegane yolunun ancak uğruna canınızı feda etmekten kaçınmadığınız, vatanımıza terimizin son damlasına kadar çalışarak, sahip çıkmaktan geçtiğini idrakindeyiz. Nasıl ki siz, Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda ve diğer savaşlarda birleşerek, milletimize diz çöktürmek, vatanımızı parçalayıp, ülkemizi yok etmek maksadıyla saldırıya geçen, düşman ordularına geçit vermediniz, bugün de evlatlarınız, vatanımızın bölünmez bütünlüğünü bozmaya yeltenen hain şer odaklarına, terör örgütlerine, onların dahili ve harici destekçilerine asla geçit vermedi vermeyecek, cansiperane mücadelesini sürdürecektir” dedi.

BAŞKAN SEÇER: “HALKIN MÜCADELESİNİN DÜNYAYA MAL OLMUŞ ZAFERİ”

Günün anlam ve önemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise, “Çok özel bir gün. Birincisi; Çanakkale Zaferi’nin 108 yıl önce o günkü koşullarda, Osmanlı İmparatorluğu çatısı altında o topraklarda Doğu’dan Batı’ya, Kuzey’den Güney’e bütün bir halkın mücadelesinin aslında dünyaya mal olmuş bir zaferi. Bugün aynı zamanda Şehitler Günü olarak şehitlerimizi yâd ediyoruz, mekanları cennet olsun. Bu topraklarda bağımsız bir millet olarak yaşıyorsak, bir vatanımız varsa, bayrağımız gönderde dalgalanıyorsa, ezan dinmiyorsa o şehitlerimiz sayesinde. Onlara olan görevimizi Türk milleti olarak yerine getirmekle mükellefiz. Bunu bizim hem insani hem vicdani hem de vatani vazifemiz olarak değerlendirmek lazım. Türkiye’nin güçlü bir ülke olabilmesi için birlik ve beraberlik duygusuyla hareket edilmesi çok önemli. Bu ülkenin doğudan batıya, kuzeyden güneye yaşayan bütün halkının birbirine sımsıkı bağlı olması gerekiyor. Birlik, beraberlik, birbirimize sevgi, saygı, vatan sevgisi kavramlarını ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk sevgisini kalbimizin en derinliklerine yazmalıyız, beynimize kazımalıyız ki bu düşünceyle, bu duyguyla hayatımızı sürdürelim ve ülkemizin de ilelebet yaşamasına vesile olalım. Bizler; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefte yürüyen yöneticileriz. Duygularımız, düşüncelerimiz, azmimiz, çalışmalarımız bu yönde. Türkiye’miz çok daha güzel günleri görecek, çok daha güçlü konuma gelecek. Huzurun, sevginin, saygının, refahın tüm yurt sathına yaygın olduğu, çok daha güzel günlere kavuşacak. Bu tabi ki bizim birliğimiz, beraberliğimiz ve azmimiz sayesinde olacak” ifadelerini kullandı.

ŞEHİT BABASI; “7 YILDIR GELECEK DİYE BEKLİYORUM”

2016 yılında Şırnak’ta operasyonda şehit olan Jandarma Sağlık Astsubay Kıdemli Çavuş Murat Erdi Eker'in babası Hasan Eker, "Kimisi ne mutlu şehit babasısın diyor ama 7 sene oldu ben hala gelecek diye bekliyorum. Yani diyecek bir şey yok. Devletimiz, sağ olsunlar gelirler bizi ziyaret ederler. Zaten şehit aileleri olarak biz başka bir şey istemiyoruz. Manevi olarak bizi unutmasınlar, bizi devamlı ziyaret etsinler, biz bunu bekliyoruz. Bütün şehitlerimizin mekanı cennet olsun" dedi. Şehit annesi Aynur Eker ise çok büyük bir acı hissettiğini kaydederek, bütün şehitlere rahmet diledi. Şehit Erol Özkul'un Babası Mehmet Özkul da şehit oğlunun vefatından 3 ay sonra torunu olduğunu belirterek, "Şehitlerimiz, vatanımızın, milletimizin namusu için şerefi için şehit oldu. Şimdi bakıyorum bazen otobüslerde şehit ailelerine yer verilmiyor. Neden böyle oldu, biz çocuklarımızı neden yetiştirdik. Şehitleri saymayanları da çok yadırgıyorum” dedi.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA