NİDA İÇİN ‘ADALET’


Mersin’de aynı hastanede çalıştığı intern doktor Nida Nur Nergiz’i 23 Ekim 2023’te av tüfeğiyle yaralayan Ersin Karakuş hakkındaki yargı süreci devam ediyor. Duruşma öncesi Adliye önünde bir araya gelen kadınlar adına bir basın açıklaması yapan Mersin Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Uzm. Dr. Birsel Tutuş, “Şiddete uğrayan hiçbir kadını yalnız bırakmayacağız. Gerçek adalet sağlanana dek buradayız” dedi.

 

Tarih : 2 Nisan 2024 Salı 14:22

Necdet TAŞ

Mersin’de aynı hastanede çalıştığı intern doktor Nida Nur Nergiz’i 23 Ekim 2023’te av tüfeğiyle yaralayan Ersin Karakuş hakkındaki yargı süreci devam ediyor. Davanın ikinci duruşması öncesi Mersin Tabip Odası Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Komisyonu üyeleri ile Mersin Kadın Platformu üyeleri, bir basın açıklaması yaparak kadına şiddeti kınadılar ve yetkilileri göreve davet etti.

“ŞİDDETE UĞRAYAN HİÇBİR KADINI YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ”

 Adliye önünde bir araya gelen kadınlar adına bir basın açıklaması yapan Mersin Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Uzm. Dr. Birsel Tutuş, “Şiddete uğrayan hiçbir kadını yalnız bırakmayacağız. Gerçek adalet sağlanana dek buradayız. 23 Ekim 2023 tarihinde bir erkeğin pompalı tüfekle 6 el ateş etmesi sonucu 23 yaşındaki İntörn Dr. Nida Nur Nergiz vücudunun birçok yerinden ciddi yaralar alıp hayati tehlike yaşadı ve saldırı günü ameliyatla bir bacağı diz üzerinden ampüte edildi. Diğer bacağını kaybetme riski yüksek olduğundan görev yaptığı Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde birçok ameliyat geçirdi. Bugün 2 Nisan 2024 ve biz kadınlar, İntörn Doktor Nida Nur Nergiz’in vurulmasının ikinci duruşması için Mersin Adliyesi önündeyiz. Kadınlara karşı şiddetin temel sebebini toplumsal cinsiyet eşitsizliği olarak tanımlayan İstanbul Sözleşmesi’nden 20 Mart 2021’de hukuksuz çıkışla, Sözleşme’nin şiddetle mücadelede devlete yüklediği önleyici sorumluluklar da terk edildi. Topluma anlatılanın aksine Sözleşme’den çıkılmasının asıl nedeni bu tanım ve yükümlülüklerdi. Bu üç yıl içinde 711’i şüpheli, 1639 kadın cinayeti işlendi. Bir günde 8 kadın cinayeti haberi alıyoruz. Hukuksuz çıkış kararı potansiyel failleri cesaretlendirdi, şiddet arttı. Erkek şiddeti ile ülkemizde katledilen binlerce kadından adı aklımıza kazınan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde katledilen Dr. Feray Balkan, Hemşire Ayfer Kaya, Özgecan’dan bahsediyoruz. En temel insan hakkından; yaşam hakkından söz ederken kaç kadının öldürüldüğünü saymak zorunda bırakılıyoruz. “Neden kadına şiddet yıldan yıla artıyor?” diye soracağız. Yanıtı yine bizler vereceğiz. Sesimizin sözümüzün ulaştığı her yerde, cinsiyet eşitsizliğinin şiddetle hatta ölümle sonuçlandığını anlatacak; asıl sebep, eşitsizliği pekiştiren her söz ya da sessizlik, her eylem ya da eylemsizliktir diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“FAİLLERİ CEZASIZLIKLA ÖDÜLLENDİRMEYİN”

“Yargı felç, adalet rafta, cezasızlık normalleşti, şiddetle mücadele gücü devre dışı bırakıldı. Kadınlara karşı işlenen suçların yargılanmasında faile uygulanan iyi hal, haksız tahrik gibi ceza indirimlerinin, şiddetin artarak devam etmesindeki etkisini yüzlerce örnekle yıllardır anlatıyoruz. Cezasızlık politikalarının özellikle son 3 yılda getirildiği durum ise failleri değil, mağdurları cezalandırmaya dönüştü” şeklinde konuşan Tutuş, “Şiddet failleri yakalansa da mahkemelerde verilen ceza Meclis’te infaz düzenlemesi adı altında affedildi. Kadın katilleri ve tecavüzcüler salıverildi, cezasızlık bu suçları körüklüyor.  31 Temmuz 2023’te yürürlüğe giren yeni İnfaz Yasası ile toplum vicdanında çok derin yaralar açan suçlar da dahil; cinayet, tecavüz, dolandırıcılık, uyuşturucu ticareti, insan ticareti gibi suçlar suç olmaktan çıkarıldı. Bu düzenlemeden sonra hukuk literatürüne ve Google arama motoruna  “yatarı ne kadar” deyimi eklendi. Örneğin, 9 yıl ceza alan bir suçlu kapalı ceza evinde sadece 1 ay kaldı. Yargının felç edilmesi, adaletsizlik ve hukuksuzluk her alanda, toplumda tüm vatandaşları, özellikle de kadınları hakkını aramak ve yasalardan yararlanmaktan alıkoyuyor. Suç iklimini besliyor. Haksız tahrik indirimlerine, cezasızlığa tahammülümüz yok. Failleri cezasızlıkla ödüllendirmeyin. Fail indirimsiz cezalandırılana, toplumsal cinsiyet temelli şiddetle mücadelede caydırıcı ve etkili bir yargı kararı alınana kadar sürecin takipçisi olacağız. Gerçek Adalet Sağlanana Dek Buradayız. Dayanışmamızla Karşınızdayız” dedi.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA